Miasto i Gmina Buk

Gmina w liczbach (2022): 

 

Typ gminy

miejsko-wiejska

Powierzchnia

90,6 km2

Liczba mieszkańców

12 812

miasto

5 568

obszar wiejski

7 244

Gęstość zaludnienia

141 osób/km2

miasto

1 881 osób/km2

obszar wiejski

83 osób/km2

Liczba sołectw

11

Dochody gminy ogółem

76 000 000 zł

Dochody gminy na mieszkańca

6 000 zł

Liczba podmiotów gospodarczych

2 089

Liczba podmiotów gospodarczych
na 1000 mieszkańców

163

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym

85

 

Gmina Buk znalazła się po raz pierwszy w granicach powiatu poznańskiego dopiero w 1998 r., jednak od kilku lat  jest  silnie związana z całą Metropolią. Rolniczy charakter gminy uległ wyraźnej zmianie po wybudowaniu węzła autostrady A2, wokół którego szybko powstała strefa aktywizacji gospodarczej. W ostatnim czasie bardzo szybko rozwijają się w niej funkcje przemysłowe, usługowe oraz mieszkaniowe.


Miasto Buk powstało w wyniku rozwoju osady zbudowanej wokół okazałego drzewa bukowego. Według legendy to właśnie pod rozłożystą koroną tego drzewa po polowaniu na żubry umarł Mieszko I. Buk jest jednym z miast, w którym pierwotny układ urbanistyczny zachował się do dziś, co świadczy o jego wyjątkowości.

Gmina Buk posiada bardzo dogodne położenie komunikacyjne. Sprawne przemieszczanie się umożliwiają przede wszystkim międzynarodowy Port Lotniczy- Ławica, zachodnia obwodnica Poznania, autostrada A2 oraz międzynarodowa linia kolejowa Berlin-Poznań.

Obecnie w gospodarce gminy dominują małe i średnie formy rodzinne, trudniące się handlem, usługami oraz produkcją. Obok nich działają także duże zakłady przemysłowe.


Czy wiesz, że ?

Strefa aktywizacji gospodarczej. Budowa węzła autostrady A2 w okolicach Buku zadziałała stymulująco na rozwój gospodarczy gminy. W sąsiedztwie węzła na obszarze 206 ha powstał Park Przemysłowy „Buk”. Cały obszar posiada rozwiniętą infrastrukturę techniczną i rozwinęły się tu obiekty przemysłowe, magazynowe i usługowe. Zlokalizowane w Parku firmy reprezentują kapitał polski, amerykański, australijski, belgijski, duński, holenderski, niemiecki i szwedzki.



Strona internetowa gminy: www.buk.gmina.pl