Rada Doradcza ZIT o współpracy sektora NGO z samorządami Metropolii Poznań
W dniu 18 listopada 2024 r. odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych Rady Doradczej do spraw przygotowania i wdrażania Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2021-2027. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż gościnnie wzięli w nim udział także przedstawiciele samorządów Metropolii Poznań. Tematem przewodnim była kooperacja JST z sektorem pozarządowym. Posiedzenie odbyło się w formie zdalnej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej a poprowadziła je Anna Aleksandrzak - Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Do zadań Rady należy nie tylko opiniowanie projektu Strategii ZIT 2021+ i jej zaktualizowanych wersji, ale także udział w monitorowaniu postępów wdrażania dokumentu. Mając to na uwadze, w pierwszej części posiedzenia Zastępca Dyrektora Biura ds. ZIT – Sylwia Ciesiółka – przedstawiła stan wdrażania Strategii ZIT w MOF Poznania na lata 2021-2027, w tym informacje o możliwym udziale NGO w planowanych naborach ZIT.
Następnym punktem posiedzenia było przekazanie informacji oraz dobrych praktyk w zakresie współpracy samorządów Metropolii Poznań z organizacjami pozarządowymi. Tematyka najważniejszej części spotkania była odpowiedzią na pojawiający się ze strony pozarządowej postulat organizacji wydarzenia, podczas którego byłaby możliwość dyskusji i wymiany poglądów na linii samorządy – organizacje pozarządowe. Stąd wśród zaproszonych gości znaleźli się włodarze oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za aktywizację obywatelską i społeczną, realizację projektów rozwojowych i współpracę z III sektorem.
Dyrektor Anna Aleksandrzak podkreśliła, że to właśnie organizacje społeczne w wielu sferach funkcjonowania naszych wspólnot lokalnych są najbliżej obywateli i mogą świadczyć im pomoc oraz wsparcie w formie nierzadko najlepiej dostosowanej do ich potrzeb i oczekiwań.
Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Machalska – Burmistrz Miasta Luboń. Pani Burmistrz przedstawiła informacje o współpracy swojego samorządu z organizacjami pozarządowymi. Wskazała, że w Luboniu wsparciem samorządu objęte są m.in. działania warsztatów terapii zajęciowej i organizacji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami. Wspierane są także kluby i stowarzyszenia sportowe w takich dyscyplinach, jak: piłka nożna, siatkówka czy tenis stołowy. Pani Burmistrz przypomniała także, że w Luboniu funkcjonuje Centrum Organizacji Pozarządowych, pełniące rolę ośrodka aktywności lokalnej i inkubatora inicjatyw obywatelskich.
Kolejnym gościem poproszonym o zabranie głosu był Pan Wojciech Skrzekut – Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak, którzy przedstawił dobre praktyki w zakresie współpracy Gminy Czerwonak z organizacjami społecznymi. Z ciekawszych form aktywizacji III sektora Pan Przewodniczący przytoczył: utworzenie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych, czy utworzenie w 2020 roku Gminnego Przedsiębiorstwa Społecznego Sp. z o.o. Wspomniana spółka świadczy m.in. usługi porządkowe i pielęgnacji zieleni, dba o czystość wiat przystankowych oraz obsługuje gminne targowisko w Koziegłowach oraz cmentarz komunalny w Koziegłowach. Co bardzo istotne, zatrudnienie w przedsiębiorstwie znalazły osoby z niepełnosprawnościami – mieszkańcy Gminy Czerwonak. Działanie spółki umożliwiło ich aktywizację społeczną i przede wszystkim zawodową.
Natomiast o współpracy Miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi w ramach przedsięwzięć współfinansowanych ze środków zewnętrznych (w tym unijnych) opowiedział Pan Grzegorz Kamiński - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Funduszy Europejskich. Wspomniane projekty dotyczyły m.in. usług społecznych dla mieszkańców świadczonych w społeczności lokalnej, wsparcia i integracji migrantów, poprawy jakości edukacji włączającej w szkołach, czy pomocy dla osób w kryzysie bezdomności przebywających w Poznaniu. Pan Pełnomocnik poinformował także, że Miasto Poznań wspiera także organizacje pozarządowe w ramach tzw. „funduszu wkładów własnych”.
W kolejnej części posiedzenia była także okazja do zadania pytań i dyskusji w temacie współpracy samorządów z sektorem pozarządowym na obszarze miast i gmin Metropolii Poznań.
Wszystkim uczestnikom posiedzenia, członkom Rady Doradczej ZIT oraz obecnym gościom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu.
Dokumenty i materiały:
Protokół z posiedzenia 18.11.2024
Prezentacja_stan_wdrazania_ZIT_18.11.2024