Trwa budowa parkingów P&R na Strzeszynie i przy rondzie Starołęka z dofinansowaniem ZIT

W Poznaniu powstają kolejne parkingi typu park&ride, czyli parkuj i jedź. Ich zadaniem jest ułatwienie przesiadek na komunikację publiczną. Aktualnie trwają prace w ramach budowy parkingu przy stacji kolejowej PKP Poznań Strzeszyn przy ul. Biskupińskiej, a także w rejonie ul. Hetmańskiej, Starołęckiej, Wagrowskiej w sąsiedztwie ronda Starołęka.

- Zależy nam lokalizowaniu parkingów P+R na obrzeżach miasta, przy węzłach przesiadkowych, ponieważ dają one alternatywę kierowcom do pozostawienia samochodu i wybraniu komunikacji publicznej. Dzięki temu mniej aut będzie wjeżdżać do śródmieścia i przełoży się to na mniejsze korki   - mówi Mariusz Wiśniewski. - W planach są kolejne parkingu typu Park&Ride. Powstaną one m. in. na Strzeszynie, Górczynie oraz przy węźle Grunwaldzka, czy Podolanach.

- Powstające parkingi P&R pomogą użytkownikom połączyć różne środki transportu. Na Strzeszynie z samochodu będzie można przesiąść się na pociąg lub autobus, a na Starołęce - tramwaj lub również autobus. Z węzła będą korzystać nie tylko właściciele samochodów, bo powstaje też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów - dodaje Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.Budowa parkingu przy ul. Biskupińskiej rozpoczęła się w lipcu. Do tej pory zakończono już prace związane z infrastrukturą podziemną i układana jest nowa nawierzchnia z kostki. Trwa montaż słupów oświetleniowych i monitoringu. Przewidziano tu 50 miejsc postojowych, w tym trzy dla użytkowników z niepełnosprawnościami, a także 30 stojaków rowerowych (z zadaszeniem i zestawem naprawczym).

Prace w rejonie ul. Hetmańskiej, Starołęckiej i Wagrowskiej rozpoczęły się we wrześniu. Powstanie tu parking mieszczący 57 miejsc postojowych, w tym również trzy dla osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak w przypadku Strzeszyna, staną tu stojaki dla 30 rowerów.

W obu lokalizacjach powstaje nie tylko nowa, utwardzona nawierzchnia parkingów. Prace obejmują także budowę ciągów pieszo-rowerowych ułatwiających dojście/wjazd na P&R. W przypadku lokalizacji na Strzeszynie będzie on połączony, poprzez przejście, z drogą rowerową po drugiej stronie ul. Biskupińskiej. Parkingi będą ogrodzone, oświetlone i monitorowane.

Uzupełnieniem będzie infrastruktura informacyjna i teletechniczna - m.in. tablice elektroniczne oraz biletomaty. Ponadto parkingi zostaną wyposażone w automatyczne sanitariaty z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami.

Trwają także prace związane z podpięciem energii elektrycznej przy ul. Św. Michała, który będzie trzecim z obecnie powstających parkingiem P&R. Jego otwarcie powinno nastąpić w grudniu tego roku, po przeprowadzeniu testów związanych z podłączeniem do tego samego systemu, który działa na oddanym w 2018 roku parkingu przy ul. Szymanowskiego. Poprzez dane udostępnione przez ZTM będzie można na bieżąco śledzić ilość wolnych i zajętych miejsc.

Zakończenie prac budowlanych na parkingach przy ul. Biskupińskiej i Wagrowskiej planowane jest w tym roku, natomiast ich uruchomienie nastąpi na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

Źródło: www.poznan.pl


Poniżej fotografie parkingu P&R przy ul. Św. MichałaFotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań