Opublikowane na Serwis Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania w ramach WRPO 2014+ (http://zit.metropoliapoznan.pl/)

Miasto i Gmina Kostrzyn

Gmina w liczbach (2014):     

 

Typ gminy

miejsko-wiejska

Powierzchnia

155 km2

Liczba mieszkańców

17 555

miasto

9 529

obszar wiejski

8 026

Gęstość zaludnienia

114 osób/km2

miasto

1 196 osób/km2

obszar wiejski

55 osób/km2

Liczba sołectw

21

Dochody gminy ogółem

44 990 376 zł

Dochody gminy na mieszkańca

2 563 zł

Liczba podmiotów gospodarczych

2 025

Liczba podmiotów gospodarczych
na 1000 mieszkańców

115

Liczba spółek z kapitałem zagranicznym

34

 

Gmina Kostrzyn uniknęła jak dotąd intensywnej suburbanizacji, a o jej charakterze i atrakcyjności przesądzają zabytkowe pałace i kościoły oraz słynna stadnina koni w Iwnie. Przyszłość Kostrzyna w dużej mierze wiąże się z nową wschodnią obwodnicą Poznania, stanowiącą fragment drogi ekspresowej nr 5.  Dzięki temu połączeniu Kostrzyn stał się jedną z najlepiej skomunikowanych gmin, nie tylko w skali Metropolii, ale i całego regionu. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy już teraz lokalizują swoje firmy w kostrzyńskiej strefie aktywizacji gospodarczej.

Położenie w drugim pierścieniu gmin wokół Poznania dotąd chroniło miasto i gminę Kostrzyn przed intensywną i chaotyczną suburbanizacją. Zachowała ona w dużej mierze rolniczy charakter i krajobraz kulturowy wielkopolskiej wsi. Grunty orne stanowią blisko 80% powierzchni jednostki terytorialnej. Największym wyzwaniem dla gminy na najbliższe lata będzie pogodzenie ochrony tych istotnych wartości z przewidywalnym dynamicznym rozwojem gospodarczym.

Czy wiesz, że?

Do najcenniejszych zabytków gminy należą drewniane i szachulcowe wiejskie kościoły a także Rynek w Kostrzynie, który zachował średniowieczny układ urbanistyczny.

Strona internetowa gminy: www.kostrzyn.wlkp.pl
Adres źródła: http://zit.metropoliapoznan.pl/zit-dla-miejskiego-obszaru-funkcjonalnego-poznania/czlonkowie-stowarzyszenia/miasto-i-gmina-kostrzyn