Standardy dostępności dla polityki spójności - cykl szkoleniowy



Stowarzyszenie Metropolia Poznań zaprasza na cykl szkoleniowy dla przedstawicieli samorządów z terenu Metropolii Poznań w tematyce uniwersalnego projektowania i uwzględniania zasad dostępności w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych.


Cykl szkoleniowy obejmuje wprowadzenie teoretyczne i praktyczne do Wytycznych dotyczących zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 – w sposób szczególny zakresie zał. nr 2 Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027. Uwzględnienie zasad związanych z dostępnością i uniwersalnym projektowaniem stanowi wymóg niezbędny w zakresie przygotowania i realizacji projektów unijnych, w tym w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.


TERMINY:
Cykl edukacyjny obejmuje – dla każdego uczestnika przewidziano trzy formy wsparcia szkoleniowo-edukacyjnego:


1.
SZKOLENIE TEORETYCZNE ONLINE (3-dniowe) – do wyboru jeden z terminów:
grupa I (3 dni): 16, 17 i 18.09.2024 r. godz. 10:00 – 13:00 (SZKOLENIA DLA GRUPY I JUŻ SIĘ ODBYŁY - TERMIN NIEDOSTĘPNY)
grupa II (3 dni): 2, 3 i 7.10.2024 r. godz. 10:00 – 13:00

2.
WARSZTATY SYMULACYJNE STACJONARNE (1-dniowe) – do wyboru jeden z terminów:
grupa A: 17.10.2024 r. godz. 10:00 – 14:00
grupa B: 24.10.2024 r. godz. 10:00 – 14:00
grupa C: 14.11.2024 r. godz. 10:00 – 14:00
grupa D: 21.11.2024 r. godz. 10:00 – 14:00

3.
INDYWIDUALNE SESJE SZKOLENIOWE – STACJONARNE
– realizowane bezpośrednio na miejscu w samorządach na terenie Metropolii Poznań:
wsparcie w wymiarze do 4 godz. na JST - terminy uzgadniane indywidualnie z Wykonawcą

UCZESTNICY:

Cykl edukacyjny skierowany jest do urzędników samorządowych z terenu Metropolii Poznań, w sposób szczególny do:

  • koordynatorów ZIT;
  • koordynatorów dostępności;
  • osób wspierających koordynatorów dostępności w strukturach samorządowych;
  • urzędników samorządowych odpowiedzialnych za inwestycje, konsultacje społeczne i dialog obywatelski, informację i promocję, kontakt z mieszkańcami;
  • urzędników samorządowych zainteresowanych tematyką dostępności i uniwersalnego projektowania.

PROGRAM SZKOLENIA:
Pobierz program dla cyklu edukacyjnego: Program_cykl_edukacyjny_DOSTEPNOSC_PDF

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W CYKLU EDUKACYJNYM?

Rejestracja online na wydarzenia w ramach cyklu (z możliwością wskazania specjalnych potrzeb):

https://forms.gle/zmmkoXcUHK7pbmtY8


Prosimy o wybranie dogodnych terminów. Zgłoszenie na szkolenie teoretyczne online nie wymaga potwierdzenia ze strony organizatora – odpowiednio przed wydarzeniem otrzymają Państwo jedynie link do platformy komunikacji elektronicznej np. ZOOM.


Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich wielkości grup podczas warsztatów symulacyjnych organizowanych stacjonarnie potwierdzenie uczestnictwa będzie przekazywane do uczestników drogą elektroniczną na min. tydzień przed planowanym warsztatem symulacyjnym. W razie przepełnienia grup otrzymają Państwo propozycję uczestnictwa w warsztacie w alternatywnym terminie.


Zapisy na indywidualne wsparcie doradcze

Oprócz możliwości uczestnictwa w szkoleniu online i warsztacie stacjonarnym każdy uczestnik cyklu edukacyjnego będzie mógł skorzystać z indywidualnego wsparcia doradczego w postaci sesji szkoleniowych (opis możliwego zakresu w programie). Każdy samorząd Metropolii Poznań może skorzystać ze wsparcia w wymiarze do 4 godzin doradztwa/ szkolenia indywidualnego na miejscu – w siedzibie samorządu (lub częściowo zdalnie – do uzgodnienia).

Zapisy na sesje indywidualne: informacje kontaktowe w programie cyklu edukacyjnego


LOKALIZACJA:

1. SZKOLENIE TEORETYCZNE ONLINE - zdalne (link do szkolenia online zostanie przekazany uczestnikom przed wydarzeniem)
2. WARSZTATY SYMULACYJNE STACJONARNE
Lokalizacja: Sala szkoleniowa (parter), Biurowiec Omega, ul. Dąbrowskiego 79A, 60-575 Poznań


3. INDYWIDUALNE SESJE SZKOLENIOWE – STACJONARNE – realizowane bezpośrednio na miejscu w samorządach na terenie Metropolii Poznań

DODATKOWE INFORMACJE:

Cykl edukacyjny jest całkowicie bezpłatny dla uczestników i odbywa się w ramach projektu pt.: Wzmocnienie potencjału ZIT w MOF Poznania finansowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.

 

Z uwagi na dofinansowanie cyklu szkoleń i spotkań z funduszy UE, w przypadku rezygnacji z uczestnictwa, prosimy o informację drogą mailową.

 

TRENERZY:


Marcin Halicki -
Absolwent socjologii na UAM w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie. Od 1999 roku pracujący na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce. Przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Ekspert ds. dostępności, Jako ekspert ds. dostępności współpracował m.in. z Najwyższą Izbą Kontroli, PFRON, Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Współautor „Programu wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań́ na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020” (2014). Trener w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnościami. Od 2016 roku przeszkolił ponad 3 000 osób na terenie naszego kraju. Członek kapituły konkursu „Wielkopolska Otwarta na Osoby z Niepełnosprawnościami”, a także członek kapituły „Poznań Dostępny 2019”.


Katarzyna Halicka -
absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Projektantka i moderatorka warsztatów i szkoleń. Ukończyła m.in. “Kurs Moderatora Design Thinking” w Design Thinking Institute, kurs “Trener treningu umiejętności społecznych”, szkolenie “Techniki trenerskie
- jak pracować z grupą” (moduły Projektowanie szkolenia, Umiejętności komunikacyjne, Wybrane gry szkoleniowe, Proces grupowy). Od 8 lat przygotowuje i prowadzi warsztaty projektowe dla instytucji, firm i osób prywatnych. Pracuje z dziećmi i dorosłymi nad projektami bazującymi na fundamencie empatii. Szkoli osoby związane z kulturą, sportem i każdą formą kontaktu z klientem z zakresu savoir - vivre w stosunku do osób z niepełnosprawnościami i uniwersalnego projektowania usług i wydarzeń, tak by ich odbiorcy korzystali z nich z radością. Autorka publikacji “Też tutaj jestem - mały poradnik savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami” oraz poradnika dla nauczycieli “Empatia w pigułce”.


Katarzyna Maćkiewicz -
Konsultantka, projektantka, szkoleniowiec, współautorka publikacji, biegła sądowa. Absolwentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Posiadająca 15-letnie doświadczenie w projektowaniu architektonicznym i wykonawstwie oraz uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie architektury. Od prawie 10 lat związana z tematami w obszarze budownictwa zrównoważonego (posiada uprawnienia LEED AP). Od 2018 roku współpracuje z Fundacją Mili Ludzie. Działając w zakresie związanym z dostępnością architektoniczną, przeprowadza konsultacje projektów dla architektów i projektantów branżowych, audyty dostępności, opiniuje obiekty jako biegła sądowa, prowadzi szkolenia i konsultuje projekty do wniosków o dofinansowania (np. z PFRON czy FENIKS). Od 2019 roku prowadzi autorską pracownię projektową Jutro Architekci.


WYKONAWCA:
Fundacja Inicjatyw Społecznych MILI LUDZIE
ul. Jackowskiego 25/23, 60-509 Poznań,
tel. 603 78 24 78, mail: info@mililudzie.org

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Metropolia Poznań

ul. Kościelna 37, 60-537 Poznań,

Kontakt:
- kwestie organizacyjne: Weronika Świst, tel. 533 228 481, mail: weronika.swist@metropoliapoznan.pl
- kwestie merytoryczne: Dawid Drobnić, tel. 690 951 110, mail: dawid.drobnic@metropoliapoznan.pl