Muzeum Śremskie zostanie zmodernizowane ze środków ZIT [VIDEO]

W sierpniu br. podpisano umowę o dofinansowanie projektu Muzeum Śremskiego pt. „Modernizacja Muzeum Śremskiego poprzez rozbudowę budynku muzeum o pawilon wystawowy i salę widowiskową oraz utworzenie nowoczesnej multimedialnej interaktywnej ekspozycji stałej”.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym ukazyjącym wizualizacje realizowanej inwestycji.



Beneficjent: Muzeum Śremskie w Śremie

Oś priorytetowa 4„Środowisko”

Działanie 4.4.: „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego”

Poddziałanie 4.4.3: „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla MOF Poznania”

Tytuł Projektu: „Modernizacja Muzeum Śremskiego poprzez rozbudowę budynku muzeum o pawilon wystawowy i salę widowiskową oraz utworzenie nowoczesnej multimedialnej interaktywnej ekspozycji stałej”

Numer wniosku o dofinansowanie: RPWP.04.04.03-30-0006/16

Projekt realizowany jest w partnerstwie: Nazwa Podmiotu: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości

Budżet Projektu: 
Całkowita wartość Projektu: 7.885.671,66 zł
Całkowite wydatki kwalifikowalne Projektu. 7.863.044,59 zł 
Kwota dofinansowania z EFRR: 6.683.587,89 zł 
Wkład własny: 1.202.083,77 zł (wniesiony przez gminę Śrem)  

Poziom dofinansowania Projektu: 85% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych

Okres realizacji Projektu:
Data rozpoczęcia realizacji Projektu: 08.04.2014 r.
Planowany termin zakończenia realizacji Projektu: 31.12.2018 r.

Opis przedmiotu projektu
(przygotowany na podstawie dokumentacji aplikacyjnej)


Przedmiotem projektu jest modernizacja Muzeum Śremskiego przez rozbudowę budynku o pawilon wystawowy i salę widowiskową oraz utworzenie nowoczesnej multimedialnej interaktywnej ekspozycji stałej.

Pierwszy etap przedmiotowego projektu rozpoczął się w 2014 r. Były to roboty związane głównie z konstrukcją dachu, poszyciem dachowym i kondygnacją piętra. Zostały dokonane zasadnicze prace dekarskie oraz prace związane z wymianą stropu. W 2014 r. zostały również wykonane prace w ogrodzie. Zmodernizowano zejście do promenady. Zostało wykonane oświetlenie i nawierzchnia w amfiteatrze. Wymienione zostały także instalacje elektryczne i teletechniczne. W 2015 r. rozpoczął się drugi etap, czyli kontynuacja podobnych prac, tym razem na parterze. Wymieniono okna i poddano renowacji elewacje. Zlecono również przygotowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę budynku muzeum o pawilon wystawowy i salę widowiskową.

W ramach kolejnego etapu realizacji projektu planuje się modernizację wystawy stałej pod dyktando nowych technologii. Zakłada się wyeksponowanie wszystkich najważniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach. Wnioskodawcy zależy, aby powstała interakcja pomiędzy obiektem a zwiedzającym. Planuje się wykorzystanie dotykowych ekranów i tabletów lub smartfonów. Będą tam również ekrany i interaktywne ściany. W ten sposób będzie można dopasować propozycję do możliwości czasowych czy poznawczych widzów. To formuła otwarta, którą będzie można w następnych miesiącach czy latach uzupełniać o kolejne informacje czy o następne poziomy wiedzy. Daje to duże szanse na Zwiększenie atrakcyjności ekspozycji na dłuższy czas.

Ostatnim etapem modernizacji Muzeum Śremskiego zaplanowanym do realizacji w 2018 r. będzie:
  • rozbudowa budynku o przeszklony pawilon wystawowy, będący częścią ciągu spacerowego między promenadą nadwarciańską a ul. Mickiewicza (pokazy współczesnych działań artystycznych jednocześnie w muzeum i przestrzeni publicznej ogrodu),
  • sala widowiskowa na 300 osób, której projekt umożliwi dopasowanie przestrzeni do działań dla mniejszych grup odbiorców,
  • utworzenie ekspozycji stałej łączącej zabytki i nowoczesne technologie interaktywne w wyremontowanym budynku głównym,
  • połączenie nowych budynków ze starym wspólną przestrzenią recepcyjną i zapleczem sanitarnym,
  • odrestaurowanie otwartego ogrodu muzealnego z miejscami wypoczynkowymi i małym amfiteatrem;
  • rozbudowa parkingu; zakup wyposażenia (meble, nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt do digitalizacji, wyposażenie ekspozycji stałej).

Cel projektu
(przygotowany na podstawie dokumentacji aplikacyjnej)


Celem inwestycji jest przyczynienie się do promocji kultury oraz wspieranie instytucji kultury, co wpłynie na wzrost udziału mieszkańców w życiu kulturalnym miasta. Realizacja projektu wpłynie znacząco na poprawę dostępności do szeroko pojętej oferty kulturalno-społecznej, a ponadto spowoduje Wzrost znaczenia miejscowości w skali regionu.

Główne cele projektu:
  • unowocześnienie muzeum i jego dynamiczny rozwój rozwój
  • oferty muzeum oraz unowocześnienie jej przez wykorzystanie multimediów,
  • rozwój oferty kulturalnej Śremu oraz wzrost atrakcyjności miasta,
  • pośrednio podniesienie atrakcyjności gospodarczej, inwestycyjnej i turystycznej Śremu oraz całego regionu,
  • zachowanie i wyeksponowanie potencjału kulturowego Wielkopolski,
  • pozytywny wpływ na kształtowanie świadomości i potrzeby uczestnictwa w kulturze,
  • prezentacja postaw aktywnych i zaangażowanych w kształtowanie własnego środowiska – budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt przewiduje:
  • wzrost liczby odwiedzin w miejscach objętych wsparciem – 19.820 odwiedzin/rok,
  • liczbę osób korzystających z obiektów objętych wsparciem – 20.720 osób/rok,
  • wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach – 1 (etat).

wizualizacja rozbudowy Muzuem Śremskiego - srem.pl/Aktualnosci-i-Wydarzenia/Sala-widowiskowa,-pawilon-wystawowy-oraz-interakty

Źródło: www.srem.pl