W dniu 9 grudnia Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki wydał pozytywną opinię na temat Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przedłożonej przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W ramach wspomnianej opinii dokonano także identyfikacji projektów pozakonkursowych służących realizacji Strategii ZIT tzw. projektów komplementarnych.
Jest to ważna deklaracja, że wszystkie projekty komplementarne zgłoszone w ramach Strategii ZIT do współfinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020 są możliwe do finansowania z ww. programu. Projektów tych jest 31, a ich łączna wartość wynosi ponad 800 mln zł. Są to inwestycje planowane do realizacji w latach 2016-2023. Obejmują zakres transportu miejskiego, sieci ciepłowniczych i systemów kogeneracyjnych. Do największych należą: projekt budowy trasy tramwajowej na Naramowice, projekt budowy nowej trasy tramwajowej w ciągu ulic Niezłomnych-Ratajczaka, przebudowa istniejących torowisk w śródmieściu Poznania oraz projekty modernizacji i rozbudowy sieci ciepłowniczych rozprowadzających ciepło z Elektrociepłowni Karolin.
Natomiast 22 grudnia 2015r. zakończył się proces oceny Strategii ZIT przez Instytucję Zarządzającą WRPO 2014+. W tym dniu Zarząd Województwa podjął uchwałę nr 1441/2015 w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.
Obecnie, po pozytywnym zaopiniowaniu strategii ZIT oraz zatwierdzeniu w dniu 8 grudnia 2015r. kryteriów oceny strategicznej przez Komitet Monitorujący WRPO 2014+ (w zakresie EFRR) istnieje realna możliwość uruchomienia procedur naborów projektów.
W 2016 roku zostaną ogłoszone konkursy m.in. w zakresie budowy węzłów przesiadkowych, rozbudowy tras rowerowych, termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, renowacji zabytkowych budynków użyteczności publicznej, a także w zakresie rozwoju infrastruktury kształcenia zawodowego. Planowane jest także uruchomienie naborów dotyczących poprawy jakości kształcenia ogólnego i zawodowego, zapewnienia odpowiedniego poziomu wsparcia przez asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, jak również nabory w zakresie świadczenia usług profilaktyki zdrowotnej oraz usług opieki nad dziećmi do lat 3.
Z treścią dokumentu Strategii ZIT w MOF Poznania zapoznać się można na podstronie
Strategia ZIT.